देश

नरभक्षी चितुवा खोज्दै जंगलमा विज्ञ

दमौली, कात्तिक २३–जिल्लाको भानु नगरपालिकाका विभिन्न वडामा बालबालिकामाथि आक्रमण गर्ने चितुवा नियन्त्रणका लागि राष्ट्रिय प्रकृति संरक्षण कोषका विज्ञ टोली जंगलमा परिचालित भएका छन् । भानु नगरपालिकाका १, २, ३ र ४ वडामा चितुवाको आक्रमणबाट डेढ वर्षको अवधिमा ६ जना बालबालिकाको मृत्यु भएपछि चितुवा नियन्त्रणका लागि कोषका विज्ञ टोली जंगलमा परिचालित भएका हुन् ।

चितुवा नियन्त्रणका लागि कोषका ६ जना विज्ञ टोली परिचालित भएको डिभिजन वन कार्यालय तनहुँका प्रमुख केदार बरालले जानकारी दिए । ‘स्थानीयस्तरबाट चितुवा नियन्त्रणका लागि भएको प्रयास असफल भएपछि विज्ञ टोलीको सहयोगमा चितुवा नियन्त्रणमा लिन खोजिएको हो,’ बरालले भने, ‘उक्त टोलीले नतिजा निकाल्नेमा विश्वस्त छौं ।’ विज्ञ टोलीका साथमा स्थानीय सिकारीलाई पनि परिचालन गरिएको छ ।

कोषका वरिष्ठ विज्ञ डा. सुवेदीले दुई महिनाभित्रै परिणाममुखी काम देखाउने गरी टोलीले काम सुरु गरेको जानकारी दिए । उनका अनुसार चितुवा प्रभावित वडाबाट दुई(दुई जना स्थानीयवासीलाई टिममा सहभागी गराइएको छ । ‘यस ठाउँको यथार्थ जानकारी भएका स्थानीयवासीलाई टिममा समावेश गरेपछि हामीहरुलाई काम गर्न सहज हुन्छ,’ डा. सुवेदीले भने, ‘जंगलको सबै ज्ञान भएका उहाँहरुकै सहयोगमा चितुवा नियन्त्रणमा लिनेछौं ।’

डा. सुवेदीका अनुसार चितुवा नियन्त्रणका लागि चितुवा हिँड्ने बाटो पहिचान गरिनेछ । उनका अनुसार चितुवा प्रभावित वडामा क्यामरा जडान गरेर चितुवा पहिचान गरिनेछ । चितुवा नियन्त्रणका लागि एसियाका विभिन्न देशमा प्रयोग गरिएका प्रविधि परिचालन गरिनेछ ।

देशका ७७ वटै जिल्लामा चितुवा पाइन्छ । पछिल्लो समय बैतडी, अर्घाखाँची र तनहुँमा चितुवाको बढी समस्या रहेको छ । उनका अनुसार बुढो र घाइते भएको खण्डमा चितुवा आक्रामक हुन्छ । जंगलमा आहाराको अभाव हुँदै गएपछि वैकल्पिक आहाराको खोजीमा चितुवाले मान्छेमाथि आक्रमण गर्ने गरेको अध्ययनबाट पुष्टि भएको सुवेदीको भनाइ छ ।

‘जंगलमा पाइने जनावर चोरी सिकारीले सकिँदै गएपछि चितुवा आहारा खोज्दै बस्ती नजिक आउने गरेको पाइएको छ,’ डा. सुवेदीले भने, ‘बस्ती नजिक आएको चितुवाले आहाराकै लागि मान्छेमाथि आक्रमण गर्ने गरेको छ ।’ चितुवालाई प्रतिदिन चार किलो मासु आवश्यक पर्छ ।

चितुवा नियन्त्रणका लागि नगरपालिकाको सामुदायिक वनमा परम्परागत खोर राखिएको छ । चितुवा प्रभावित वडाका सामुदायिक वनमा ९ वटा परम्परागत खोर राखिएका छन् । भानु नगरपालिकाका प्रमुख उदयराज गौलीले चितुवा नियन्त्रणका लागि संरक्षण कोषका विज्ञलाई नगरपालिकाको तर्फबाट पूर्ण सहयोग रहने बताए ।

चितुवाको आक्रमणबाट विसं २०७४ फागुन १ गते भानु नगरपालिका(३ दोरदोरका ६ वर्षीय विशाल श्रेष्ठ, विसं २०७५ कात्तिक २९ गते भानु नगरपालिका(४ जोखानेका ४ वर्षीया रञ्जिता लम्साल, मंसिर १५ गते भानु नगरपालिका(२ ढल्केवरका १० वर्षीय अमृत गुरुङ, जेठ २४ गते भानु नगरपालिका(२ भकुन्डेथोक निवासी ९ वर्षीया पुष्पा अधिकारी, असोज २१ गते भानु नगरपालिका(१ जामुनेगैराका ४ वर्षीय आशिष बानियाँ र भानु नगरपालिका(२ फुस्रेटारमा ७ वर्षीय ऋतिक रोकाको मृत्यु भएको छ । (रासस)

Featured