देश

किसानलाई टेरेन उखु मिलले, अघिल्लो वर्षकै भुक्तानी बाँकी

काठमाडौं, कात्तिक १८–विगत वर्षहरूमा बिक्री गरेको उखुको रकम भुक्तानी नपाएपछि रौतहटका उखु उत्पादक किसान चिन्तित बन्दै गएका छन् । रौतहटको मध्यभाग गरुडामा रहेको श्रीराम सुगर मिल्स लिमिटेडले क्रसिङ सिजनमा खरिद गरेको उखुको भुक्तानी नदिएपछि जिल्लाका किसान चिन्तित बनेका हुन् ।

छठ पर्वपछि लगत्तै भुक्तानी नदिएमा उखु उत्पादक सङ्घ रौतहट र जिल्लाका सम्पूर्ण पीडित किसानले कडाभन्दा कडा आन्दोलन गर्ने जनाएका छन् । भुक्तानी समयमा नपाएको भन्दै केही दिन अघि उखु उत्पादक सङ्घका पदाधिकारीले प्रमुख जिल्ला अधिकारी किरण थापामार्फत उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालयमा ज्ञापनपत्र बुझाएका थिए । प्रजिअ थापाले किसानको बक्यौता रकम भुक्तानीका लागि पहल गर्ने आश्वासन दिएका छन् ।

भुक्तानीका लागि पटकरपटक वार्ता र ताकेता गर्दा पनि मिल्स प्रशासनले चासो नदेखाएको उखु उत्पादक सङ्घ रौतहटका सचिव सफिन्द्र यादवले बताए । उनका अनुसार उखुको मूल्य निर्धारणदेखि भुक्तानी लिनसम्म आन्दोलन नै गर्नुपर्ने भएपछि जिल्लाका उखु किसान उखु खेतीबाट निराश बनेका छन् । उखु खेतीतर्फको आकर्षण घटेको छ ।

उद्योगले भुक्तानी नदिएको कारण दशैँ र दीपावली पर्व मनाउन ऋण लिनु परेको गढीमाई नगरपालिका किसान जयदेव साहले बताए । उनको झण्डै तीन लाख रुपियाँ बक्यौता छ । उनीलगायत जिल्लाका अधिकांश उखु उत्पादक किसानको बक्यौता रकम उद्योगले भुक्तानी गरेको छैन । जिल्लाका १३ हजार उखु उत्पादक किसानको उखुको भुक्तानी बाँकी रहेको छ सङ्घका सचिव यादवको भनाइ छ । यो समाचार आजको गोरखापत्र दैनिकले छापेको छ ।

Featured