देश

छोरी जन्माउने परिवारलाई रकम उपहार

बिराटनगर, भदौ २५–बिराटनगर महानगरपालिका जनस्वास्थय महाशाखाको आयोजनामा प्रथम छोरी जन्माउने परिवारलाई प्रोत्साहन स्वरुप बुधबार रकम वितरण गरेको छ । गर्भमा छोरी रहेको थाहा हुनसाथ भुण हत्या क्रममा वृद्धि भए पश्चात छोरी वचाउ अभियान थालिएको हो । महानगरपालिकाले पहिलो छोरी जन्माउने ४३ जना दम्पतिलाई नगद रु तीन हजार रकम हस्तान्तरण गरेको छ । भने दोश्रो सन्तान छोरी जन्माउने ३६ जना परिवारलाई रु २५ हजार बैंकको अक्षकोषमा जम्मा गरि दिएको छ ।

महानगरपालिकाले आर्थिक वर्ष ०७५र०७६ को वार्षिक वजेट निति तथा कार्यक्रममा प्रोत्साहन रकम प्रदान गराउने निर्णय गरेको थियो । भने नगर उपप्रमुख इन्दीरा कार्कीले छोरी बचाउ अभियान र छोरी पढाउ अभियान सुरू भइसकेको र स्कुलको छात्राहरु सँग “किशोरीसँग उपप्रमुख” आत्मरक्षा तालिम यही वर्षबाट सुरू भइसकेको जानकारी दिइन् ।

आमालाई संरक्षण छोरीलाई उच्च शिक्षाका लागी र नारीलाई सक्षम बनाउनका निमित्त यो अभियान थालिएको उपमेयर कार्कीले बताइन् । महागरपालिकाले प्रदान गरेको प्रोत्साहन रकम भत्ता लिनका लागि आमाको उमेर २० वर्ष पूरा हुनुपर्ने, गर्भको बेला कम्तिमा तीन पटक स्वास्थ्य जाँच अनिवार्य गरेको हुनुपर्ने लगायतका मापदण्ड तोकिएको छ ।

Featured