विदेश

भारतलाई पाठ सिकाउने समय आयो : पाकिस्तानी प्रधानमन्त्री इमरान खान

काठमाडौं, एजेन्जी, साउन ३०-पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री इमरान खानले पाकिस्तान प्रशासित कश्मीरको विधानसभाको विशेष सत्रलाई सम्बोधन गर्दै जम्मू कश्मीरसम्बन्धी धारा ३७० अन्त्य गरेर नरेन्द्र मोदीको आफ्नो अन्तिम कार्ड प्रयोग गरेको बताएका छन्।

उनले मोदीको कदमलाई हिटलरको कदमसँग तुलना गरे। उनले भारत अब पाकिस्तान प्रशासित कश्मीरमा कुनै कदम चाल्ने तयारीमा रहेको र युद्ध भएमा पाकिस्तान पूर्ण रुपमा तयार रहेको बताए। उनले भारतमा प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीलाई ‘इट्टाको जवाफ पथ्थरले दिने’ बताए। इमरानले भने ,‘नरेन्द्र मोदीले जुन कार्ड खेलेका छन्। यसले कश्मीर स्वतन्त्रताको नजिक लानेछ।’ पाकिस्तानका प्रधानमन्त्रीले आफ्नो भाषणमा कयैन पटक राष्ट्रिय स्वयंसेवक संघको नाम लिए र भारतमा हाल भइरहेको सबै कुरा आरएसएसले लिएको विचारधाराको कारण भइरहेको बताए।

उनले आरएसएसको विचारधारा हिटलरको नाजी पार्टी समान भएको आरोप लगाए। पाकिस्तान भारतले जम्मू–कश्मीर राज्यलाई दिइरएको विशेष दर्जा खोसेर प्रदेशलाई दुई केन्द्र शासित प्रदेशमा विभाजित गरेपछि रुष्ट बनेको छ। उसले त्यसविरुद्ध विशेष कदम चाल्ने चेतावनी दिइरहेको छ।

बुधबार पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री इमरान खान पाकिस्तान प्रशासित कश्मीरको राजधानी मुजफ्फराबाद पुगेका थिए। पाकिस्तानले उक्त क्षेत्रलाई आजाद पाकिस्तान भन्ने गरेको छ। त्यस क्षेत्रमा उसले छुट्टै राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्रीको व्यवस्था पनि गरको छ।

पाकिस्तानको प्रभाव भने भारतको शासनमा रहेको कश्मीरी भू–भागलाई एकीकरण नगरेसम्मको लागि रहेको बताइएको छ। इमरानलाई पाकिस्तान प्रशासित कश्मीरका राष्ट्रपति सरदार मसूद खान र प्रधानमन्त्री राजा फारुक हैदरले स्वागत गरेका थिए। त्यहाँ उनलाई ‘गार्ड अफ अनर’ पनि दिइएको थियो ।

पछि विधानसभालाई सम्बोधन गर्ने क्रममा उनले भारतप्रति आक्रोस पोखेका थिए। इमरानले मुख्यतः मोदी र उनले सानै उमेरदेखि प्रशिक्षण लिएको आरएसएसको विचारधाराको आलोचना गरेका थिए। उनले भारतलाई पाठ सिकाउने बेला आएको पनि बताए।

आरएसएसएस विचारधारा नाजी पार्टीबाट प्रभावित भएकाले त्यसले भारतको हिन्दूलाई सर्वश्रेष्ठ जाति मान्ने गरेको औल्याउने र त्यसबाहेकका अन्य अल्पसंख्यक समुदाय मुसलमान, शिख, दलित र आदीवासीलाई हेयको रुपमा हेरिरहेको आरोप लगाएका थिए।

Featured