देश

चार राजदूत अझै अनिश्चित

काठमाडौं, मंसिर ३०–‘नेपालले हामीलाई बेवास्ता गरेको कि हामीकहाँ पठाउने कूटनीतिज्ञ नभेटेको हो ?’ दक्षिण कोरियाली दूतावासका प्रतिनिधिले भेटैपिच्छे ठट्टा शैलीमा राख्ने जिज्ञासा हो यो। दक्षिण कोरियामा राजदूत रहेका अर्जुनजंगबहादुर सिंहलाई फिर्ता बोलाएको लामो समय बितेको छ। तर त्यहाँ सरकारले राजदूत नियुक्त गर्न सकेको छैन। नेपालीको उल्लेख्य उपस्थिति र दुईपक्षीय सहकार्य राम्रो रहेको भनिएको मुलुकमा राजदूत पठाउन नसक्नु र अन्य प्राथमिकतामा मात्र केन्द्रित हुनुमा परराष्ट्र अधिकारी पनि आश्चर्य व्यक्त गर्छन्। ‘राजदूत नियुक्ति गर्न केहीले रोक्छ झैं लाग्दैन तर सरकारले गरिरहेको छैन,’ परराष्ट्रका अधिकारी भन्छन्, ‘खै केकेमा कुरा मिल्दैन कि मानिस पाउँदैनन्। नियुक्तिको कुरै भएको छैन।’

दक्षिण अफ्रिकामा पनि राजदूत नियुक्त गर्न सकिएको छैन। अफ्रिकामा राजदूत रहेका अमृतबहादुर राईलाई सरकारले कार्यकाल सकिनु दुई महिनाअघि मन्त्रालय फिर्ता बोलाएर गत वर्ष न्युयोर्क्स्थित राष्ट्रसंघको स्थायी प्रतिनिधि बनायो। त्यहाँ दूतावास राख्ने या नराख्ने अन्योल भएकै कारण पनि राजदूत नियुक्तिमा ढिलाइ गरेको हुनसक्ने अधिकारीहरू बताउँछन्। राजनीतिक नेतृत्वले दूतावास हटाउने भने पनि मन्त्रालय राख्नुपर्ने अडानमा छ। सार्क र बिम्स्टेकको समेत सदस्य श्रीलंकामा राजदूत रहेका प्राडा. विश्वम्भर प्याकुरेलले परराष्ट्र मन्त्रालयले काम गर्नै नदिएको र हैकम चलाएको भन्दै राजीनामा दिएर फर्केपछि त्यहाँ पनि अर्को राजदूत पठाइएको छैन।

राजदूत हुन चाहनेहरू राष्ट्रपति, प्रधानमन्त्री, परराष्ट्रमन्त्री र नेताहरूको घरदैलो धाइरहेका छन्। परराष्ट्रका सहसचिव पनि आफ्नो पालो आएको भन्दै प्रयासरत छन्। तर सरकारले त्यसमा कुनै चासो देखाएको छैन। परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवालीले राजदूत नियुक्तिका लागि पहिलेदेखि प्रक्रियामा रहेको बताएका छन्। उनले पछिल्लो समय पनि छिट्टै राजदूत नियुक्ति हुने बताइरहेका छन्। सरकारले खाली राख्ने नीति नलिएको उनको धारणा छ। अन्य स्थानमा अहिले राजदूत खाली छैन। अमेरिकामा रहेका राजदूत डा। अर्जुन कार्कीलाई कामचलाउ बनाएको ६ महिना नाघिसकेको छ। यो समाचार आजको अन्नपूर्ण पोष्टले छापेको छ ।

Featured